4 domowe sposoby na szybkie wybielenie firanek

Nawet najpiękniejsze firanki nie będą wyglądały korzystnie, jeśli będą zakurzone i pożółkłe. Na rynku dostępnych jest sporo środków chemicznych, które mają wybielić firanki. Minusem takich rozwiązań jest to, że często osłabiają one materiał firan i bywają dość drogie. Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, dlatego coraz więcej osób wraca do sposobów znanych naszym mamom i babciom. Poniżej przedstawiamy 4 skuteczne sposoby, które sprawią, że Twoje firanki będą śnieżnobiałe przez długi czas.

Dostępna w każdym domu

Pierwszym sposobem na wybielenie firanek jest wykorzystanie najstarszej i najbardziej znanej przyprawy, która znajdzie się z pewnością w każdym domu. Mowa tutaj oczywiście o soli. Zanim użyjemy soli do naszych firan konieczne jest ich wypranie i wysuszenie.

Pamiętaj, że jeśli posiadasz delikatne firanki m.in. te wykonane z tiulu lub haftowane lepiej jest je wyprać ręcznie. Nie ulegną wtedy zniszczeniom. Więcej o tym jak prać firany przeczytasz tutaj. W między czasie możesz przygotować mieszankę solną. W dużej misce, albo w wannie umieść 3 l wody, a następnie dodaj 4 łyżki stołowe soli. Taki roztwór wymieszaj i pozostaw na chwilę. Gdy firanki będą już całkowicie suche umieść w przygotowanej wodzie z solą i pozostaw na co najmniej 3 godziny. Po tym czasie ponownie je wypłucz i powieś do wyschnięcia.

Proszek, ale nie do prania

Kolejnym, dla niektórych pewnie dość zaskakującym sposobem, jest wykorzystanie proszku do pieczenia. Sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju materiału. Pięknie odświeży firany żakardowe, z organtyny, tiulu czy woalu. Podobnie jak poprzednio konieczne jest przygotowanie mieszanki wody z proszkiem. Do 5 l wody należy dodać opakowanie proszku do pieczenia i namoczyć w nim firany na jakiś czas, a następnie wyprać w tradycyjny sposób z dodatkiem proszku do prania.

Jeżeli nie masz czasu lub miejsca żeby namoczyć tkaniny fajnym rozwiązaniem jest dodanie proszku do pieczenia do szufladki jako dodatek do proszku do prania. Jest to sposób szybszy jednak da zapewne mniejsze efekty. Dlatego jeśli Twoje firanki potrzebują dużego wybielenia polecamy wcześniejsze namoczenie.

Soda oczyszczona

Większość osób kojarzy sodę z właściwości czyszczących. Można ją wykorzystać, jeżeli chcemy doprowadzić do porządku naszą deskę do krojenia, przypalony garnek lub przybrudzone srebro. Jak się można domyślić przyda się także w łazience do prania tkanin.

Jeżeli chcemy wykorzystać ten sposób musimy przygotować około 80 gram sody i taką ilość wody, aby zanurzyć w niej jedną firankę. Moczenie nie musi trwać bardzo długo. Już po godzinie powinny być zauważalne efekty. Podobnie jak wcześniej, po takim namoczeniu firanki trzeba wyprać. Dobrą praktyką jest dodawanie łyżki sody do każdego prania ponieważ soda ma także działanie zmiękczające.

Nietypowe rozwiązanie

Ostatnia nasza propozycja jest dość nieoczywista. O ile o sodzie, soli i proszku do pieczenia na pewno słyszały nasze mamy, tak o wykorzystaniu skorupek z jajek wiedzą prawdopodobnie nieliczni. Pomysł wydaje się dziwny, ale jest skuteczny, dlatego warto zaryzykować.

Żeby wybielić firanki za pomocą tej metody należy przygotować pokruszone skorupki i umieścić je w bawełnianym lub lnianym woreczku, a następnie w pralce z firankami. Zadaniem skorupek jest wchłonięcie brudu z materiału, a dzięki umieszczeniu ich w woreczku nie rozsypią się w pralce.

Przedstawione w artykule sposoby to bardzo proste rozwiązania, które nie wymagają od nas ani zbyt wiele pracy, a tym bardziej trudno dostępnych składników. Natomiast efekt może być zaskakujący, ponieważ czyste, świeże firanki dodadzą uroku każdemu wnętrzu.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl