Na co zwrócić uwagę wybierając firany i zasłony do salonu?

Salon jest uważany za serce domu. To w nim spotykamy się ze znajomymi, spędzamy święta w rodzinnym gronie i odpoczywamy po ciężkim dniu. Wbrew pozorom bardzo duży wpływ na to jak odbieramy dane pomieszczenie mają takie rzeczy jak kolorystyka, aranżacja okien czy różnego typu dodatki, które wypełniają przestrzeń. Niestety temat wystroju okien często traktowany jest po macoszemu, dlatego w artykule wskażemy na co warto zwrócić uwagę.

Spójność elementów

Zanim wybierzemy się na zakupy po nowe firanki i zasłony warto przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze warto spojrzeć na swój salon i zastanowić się które elementy pozostają bez zmian, a które chcemy zmienić. Często nie potrzeba gruntownego remontu, a wystarczy tylko wymiana kilku elementów, oby całkowicie odmienić salon. W niektórych przypadkach ogromną różnicę robi samo przemalowanie ścian. Wybór tkanin powinien być zawsze uzależniony od pozostałych elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Zdecydowanie częściej wymieniamy przecież firanki i zasłony, niż meble, a wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać.

Pamiętajmy, że w nowoczesnych mieszkaniach raczej nie sprawdzą się żakardowe firany, a we wnętrzach w stylu marynistycznym źle będą wyglądać kwieciste zasłony. To tylko przykłady, które pokazują, że łatwiej jest podążać za jednym konkretnym stylem. Oczywiście mieszanie stylów jest dopuszczalne, ale trzeba to robić z dużym wyczuciem. Jeśli zależy Ci na oryginalnym połączeniu, ponieważ chcesz stworzyć niepowtarzalne wnętrze warto poradzić się specjalisty w zakresie aranżacji wnętrz. W większości przypadków, gdy urządzanie salonu zostaje na Twojej głowie najlepiej sprawdza się zachowanie umiaru.

Nie tylko dekoracja

Kolejną kwestią, którą trzeba przemyśleć jest to jaką rolę spełniają w naszym salonie firany i zasłony. Czy są one jedynie elementem dekoracyjnym, czy mają nam dawać także poczucie prywatności? Jeśli zależy nam na uniknięciu ciekawskich spojrzeń sąsiada musimy zwrócić uwagę na odpowiednią grubość i przejrzystość materiału. Na rynku dostępne są tzw. zasłony zaciemniające, które w tym przypadku sprawdzą się najlepiej.

Zwróćmy także uwagę na nasłonecznienie wnętrza. Jeśli chcemy mieć jasny salon nie zasłaniajmy niepotrzebnie promieni słońca ciężkimi firankami o grubym splocie. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będą delikatne firanki z tiulu lub woalu. Natomiast jeśli chcemy częściowo ograniczać wpadanie światła do naszych wnętrz możemy kupić firany z markizety, bądź firany haftowane. Oferta Centrum Firan jest na tyle bogata, że z pewnością wybierzesz modele, które sprawdzą się w każdym salonie, niezależnie od stylu w jakim został urządzony.

Na ostateczny efekt wystroju naszych okien ma także sposób zawieszenia tkanin. Tradycyjne karnisze zastępowane są coraz częściej zabudowanymi szynami. Takie rozwiązanie jest bardzo eleganckie i pozwala na optyczne powiększenia wnętrza.

Sposobów aranżacji okien w salonach jest wiele. Każdemu odpowiada inny styl, kolor, czy wzór. Jednak przy wyborze odpowiednich tkanin warto trzymać się kilku zasad, dzięki czemu łatwiej będzie stworzyć estetyczną kompozycję. Przede wszystkim zachowajmy spójność z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza oraz odpowiedzmy sobie jaką funkcję mają pełnić nasze firany i zasłony.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl