Pościel satynowa - jak prać?

Statystyczny Polak przesypia dziennie 8 godzin i 28 minuty. Doliczając do tego chwile spędzone w łóżku na czytaniu książek, oglądaniu telewizji, czy rozmowie w łóżku spędzamy ponad 1/3 życia. Dlatego tak wiele mówi się o wyborze odpowiedniego łóżka i materaca, które mają bezpośredni wpływ na jakość snu. Naszym zdaniem niezwykle istotny jest także wybór pościeli, która nie tylko pomoże stworzyć komfortowe warunki do odpoczynku, ale może stanowić piękną dekorację sypialni. Niesłabnącą popularnością nadal cieszy się pościel satynowa. W artykule omawiamy jej właściwości oraz wskazówki dotyczące dbania o nią.

Satyna bawełniana, a satyna właściwa

Pościel satynowa sprawdzi się jako upominek na wiele okazji, począwszy od urodzin, kończąc na ślubie. Niezależnie, czy chcemy kupić pościel z satyny na własny użytek, czy dla kogoś bliskiego powinniśmy się dobrze przyjrzeć jakości produktów dostępnych w sklepach. Ogólnie dostępne są dwie odmiany satyny, tj. satyna właściwa oraz satyna bawełniana. Pierwsza z nich wykonana jest z przędz atłasowych i łatwo ją rozpoznać ponieważ tkanina jest z jednej strony błyszcząca i śliska.

Satyna bawełniana ma nieco inne właściwości. Wykonywana jest z przędzy bawełny, ale ma charakterystyczny dla satyny splot. Dzięki temu tkanina także jest lekko połyskująca, ale zdecydowanie nie jest to ten sam efekt co w przypadku satyny. Ten rodzaj materiału posiada typowe właściwości dla bawełny. Jest łatwo oddychający, dzięki czemu pościel z niej wykonana świetnie przepuszcza powietrze, co ma istotne znaczenie dla komfortu snu.

Elegancja w sypialni

Urządzając własną sypialnię najwięcej uwagi pochłania wybór odpowiedniego łóżka i materaca. Sporo czasu poświęcamy także na wybór mebli, które mają być przede wszystkim funkcjonalne, ale ponadto muszą tworzyć spójną całość z łóżkiem. Następnie przychodzi czas na wybór dodatków, które wypełnią wnętrze. Mowa tutaj o poduszkach dekoracyjnych, narzutach, zasłonach i firankach, ale także o pościeli.

Wiele szyku i elegancji wnętrzom z pewnością doda pościel satynowa. W klasycznych wnętrzach najlepiej sprawdzi się jednokolorowa pościel z delikatnymi elementami ozdobnymi. Jednak jeśli zależy nam na ożywieniu sypialni możemy także wybierać wśród wielu kolorowych tkanin. Dostępne są zarówno motywy kwiatowe, jak i geometryczne wzory i pasy.

Jak prać pościel satynową?

Pościel satynowa w dotyku jest dość delikatnym materiałem, nie oznacza to jednak, że jest to tkanina mało wytrzymała. Niestety materiał materiałowi nie równy. Na rynku dostępna jest zarówno tania pościel satynową niskiej jakości, która często brzydko się odbarwi już po pierwszym praniu, jak i wysokiej jakości pościel, która posłuży nam nawet na lata i wytrzyma wiele prań – za tą jednak zwykle trzeba więcej zapłacić.

Podstawową zasadą w przypadku każdej nowo zakupionej pościeli jest zwrócenie uwagi na jej metkę w której zawarta jest instrukcja prania. Zazwyczaj przyjmuje się, że pościel satynowa nie powinna być prana w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Należy unikać także wszelkiego rodzaju chemicznych odplamiaczy oraz wybielaczy, które mogą zniszczyć materiał. W celu ochrony kolorów warto pościel przewrócić na lewą stronę przed wrzuceniem jej do bębna. Jeżeli pościel wyciągniemy z pralki zaraz po skończeniu prania i szybko rozwiesimy ją do wyschnięcia nie będziemy musieli jej prasować.

Sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto poświęcić trochę uwagi i stworzyć w sypialni warunki, które będą sprzyjały komfortowemu odpoczynkowi. Wygodny materac, uporządkowana przestrzeń wokół nas, pachnąca i miękka pościel to proste i skuteczne rozwiązania, które z pewnością pomogą nam wieczorem zasnąć, a rankiem wstać z nową energią.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl