Jak uratować poplamiony obrus?

Obrus to szybki sposób na stworzenie eleganckiego wnętrza. O ile na co dzień zdarza nam się z niego rezygnować, tak nie wyobrażamy sobie świąt, a także innych uroczystości bez odpowiednio nakrytego stołu. Każda pani domu zgodzi się ze stwierdzeniem, że gdzie dobre jedzenie tam także trudne do usunięcia plamy. W artykule przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby nawet na bardzo uciążliwe zabrudzenia. Radzimy również, jak dać drugie życie obrusowi, gdy wszystkie sposoby wywabiania plam zawiodą.

Plamy z kawy, herbaty

To chyba najczęściej występujące plamy na naszych obrusach. Wystarczy chwila nieuwagi zarówno ze strony dorosłych, jak i dzieci i plama gotowa. Takie zabrudzenia są szczególnie kłopotliwe na białych i delikatnych tkaninach. Jeśli chodzi o kawę oraz herbatę rozlaną na białym obrusie dobrze sprawdzi się polanie jej sokiem z cytryny lub wodą utlenioną. Alternatywnym sposobem, który sprawdzi się w przypadku białych, jak i kolorowych obrusów jest zastosowanie octu lub soli. Przygotowany roztwór z 1 łyżeczki octu oraz 1 litra wody należy wcierać w materiał do momentu, kiedy plama zniknie. Sól natomiast najlepiej wykorzystać posypując ją bezpośrednio na świeżą plamę. Następnie wystarczy chwilę poczekać, aż wchłonie ona zabrudzenie, spłukać ją zimną wodą i wyprać.

Plamy z czerwonego barszczu, wina i soków

Widzisz na swoim obrusie plamę z czerwonego wina i myślisz, że nic go już nie uratuje? Okazuje się, że nawet takie intensywne zabrudzenia można wywabić za pomocą domowych sposobów. Zarówno w przypadku czerwonego barszczu, jak i wina warto sięgnąć po sól, która powinna być jak najszybciej rozsypana na świeżą plamę. Plamę z barszczu można próbować polewać także mlekiem, a niektórzy przekonują, że plama z wina zejdzie po namoczeniu jej w szampanie lub białym winie.

W przypadku soków owocowych tkaninę warto jak najszybciej opłukać pod zimną wodą. Jeśli woda nie usunie całkowicie plam można ją polać zsiadłym mlekiem lub rozcieńczonym octem. Dobrze sprawdza się także sok z cytryny. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby na usuwanie plam skutkują najlepiej na świeżych plamach.

Naprasowanki lub ozdobne taśmy

Zdarzają się sytuacje, kiedy na obrusie pomimo zastosowania różnych domowych, ale i chemicznych sposobów na obrusie pozostaje plama lub odbarwienie. Nie oznacza to jednak, że musimy się żegnać z takim obrusem. W przypadku jednokolorowych kwadratowych i prostokątnych obrusów dobrze sprawdzi się naszycie ozdobnych taśm. Taśmy w takim przypadku trzeba umieścić na tkaninie symetrycznie z dwóch lub z czterech stron.

W pasmanteriach dostępne są także różnego typu naprasowanki, dzięki którym z łatwością nasze nakrycie stołu zyska drugie życie. Naprasowanki to nic innego jak wyhaftowany wzór pokryty od spodu klejem, który możemy umieścić na tkaninie, dzięki nagrzanemu żelazku. Nic prostszego! Wybierz wzór, który pasuje do tkaniny i stwórz „nowy” obrus.

Kupując nowe obrusy i serwety na stół mamy nadzieję, że posłużą nam one jak najdłużej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że poplamione obrusy to codzienność. Na szczęście nawet intensywna plama nie oznacza konieczności wyrzucenia ulubionego obrusu, ponieważ do dyspozycji mamy szereg domowych sposobów na ich pozbycie się, bądź na ich zamaskowanie.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl