Jak prać firanki - informacje podstawowe

Firanki to obowiązkowy element dekoracyjny większości okien. Często zdarza się, że na firanki i zasłony wydajemy nawet kilkaset złotych. Co zrobić aby nasze tkaniny dłużej zachowały młody i świeży wygląd? Jak prać firanki?

Pranie firanek spędza sen z powiek wielu gospodyń domowych. Dotyczy to zarówno tych, które posiadają w domu palacza jak i tych, którym dym tytoniowy w ich królestwie jest zupełnie obcy. Okazuje się bowiem, że na wiele z czynników wpływających na pogorszenie kondycji naszych firan zupełnie nie mamy wpływu. Może to być wspomniany wyżej dym tytoniowy, opary powstałe podczas gotowania oraz spalania gazu z kuchenki, smog a także zwykły kurz obecny praktycznie wszędzie oraz promienie słoneczne. Wszystko to sprawia, że firanki z czasem żółkną i stają się nieestetyczne.

Jakich detergentów używać?
Na rynku pojawiło się mnóstwo specjalistycznych preparatów do prania, wybielania i konserwacji firan. Warto się zaopatrzyć w najpotrzebniejsze z nich:
wybielający proszek do prania firan
proszek do krochmalenia firan
środek zapobiegający gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych - do tkanin sztucznych

Najpierw moczenie.
Dla większości tkanin, szczególnie mocno zabrudzonych proces prania firanek zaczynamy od moczenia ich w roztworze wybielającego proszku do prania. Ważne, aby przed włożeniem tkaniny dobrze i równomiernie rozpuścić detergent. Długość moczenia dopasowujemy do poziomu zabrudzeń. Lekko brudne firanki moczymy 1-2 godziny. Firanki z kuchni i pomieszczeń dla palących nawet kilka godzin zmieniając wodę z proszkiem co 2-3 godziny.
Po namoczeniu delikatnie wygniatamy i płuczemy firankę w dużej ilości letniej wody.

Pranie firanek.
Pranie firanek najlepiej powierzyć swoim dłoniom. Jeśli jednak nie mamy czasu lub nie obawiamy się zniszczenia firanki możemy użyć pralki automatycznej z programem dla delikatnych tkanin. Temperatura prania nie powinna przekroczyć 40 stopni Celsjusza. Oczywiście warto zapoznać się wcześniej ze wskazówkami dotyczącymi prania dostarczonymi przez sprzedawcę lub producenta.
Firankę zarówno do prania ręcznego jak i do prania mechanicznego dobrze złożyć w równą kostkę. Firanki z koronki możemy także obszyć wzdłuż boków kostki aby zachowała kształt. Pranie wykonujemy poprzez delikatne ugniatanie tkaniny w naczyniu lub wannie z ciepłą wodą.

Więcej metod na pranie firanek już niebawem na naszym blogu.

Blog
Jak prać firanki - informacje podstawowe

Firanki to obowiązkowy element dekoracyjny większości okien. Często zdarza się, że na firanki i zasłony wydajemy nawet kilkaset złotych. Co zrobić aby nasze tkaniny dłużej zachowały młody i świeży wygląd? Jak prać firanki?

Jaką firanę wybrać na wiosnę?

Wiosenna moda widoczna jest w każdym aspekcie życia i handlu. Nie tylko nasza garderoba potrzebuje odmiany na wiosnę. Często wraz z dobrą pogodą decydujemy się na odświeżenie naszych okien. Nie chodzi tu tylko o czystość ale przede wszystkim o ubranie naszych okien. W co zatem przyzdobić nasze okna aby narazić się na zazdrość sąsiadek? Jakie wzory modne są tej wiosny?

 

Jak często prać ręcznik?

Niestety, nasze kąpielowe ręczniki nie są tak świeże i czyste jak mogłoby się nam zdawać. Ręcznik to ośrodek bakterii. Staje się nim praktycznie w tym samym momencie, gdy go użyjemy. Większość mikrobów jest dla nas nieszkodliwa, ponieważ pochodzi bezpośrednio z naszego ciała. Jednak jest tam obecna i szybko się namnaża.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl